פרויקטים בקהילה

במסגרת התכנית הסטודנטים עוסקים בעשייה חברתית במגוון גדול של עמותות, ארגונים ופרויקטים למען הקהילה.

פרויקט כנפי יונה:

סיפורי העלייה המרתקים, אותם חוו רבבות בני קהילת יהודי אתיופיה, אינם מוכרים לציבור הרחב בישראל, ציבור שאינו מודע לקשיים והאתגרים שניצבו בדרכם של "ביתא ישראל" במסעם לארץ ישראל.

על כן חברנו ליחידה למעורבות חברתית במכללת ספיר, מכללת אשקלון ולמיזם כנפי יונה ובנינו פרויקט ייחודי ששם דגש על תיעוד סיפורי עליה באמצעות הסטודנטים, למען הדורות הבאים.

הסטודנטים עברו במהלך השנה הכשרות בנושא תיעוד, מורשת, העברת מסר ועוד. במקביל, הם נפגשו עם הדור המבוגר ותיעדו את סיפורי העלייה.

בכך הם תורמים לצמצום הפער הבין דורי הקיים בקהילה, ולחיבור הקהילה לחברה הישראלית.

הסטודנטים בונים בימים אלה פרויקט סיום שבו הם מעבירים את הסיפורים הללו הלאה; לתלמידים, לתנועות נוער ולסטודנטים ובאירוע שיא ב שיתקיים באירוע לזכר נספי סודן ובו יוצגו תוצרי הפרויקט.

 פרויקט נשים להצלחה  – "סיקט":

בתוכנית סטארט אפ להצלחה בשנת תשע"ח 70% מהמשתתפים בתוכנית הן נשים ! לשמחתנו מספר הנשים בתכנית עולה משנה לשנה (השנה יש 83!) ועל כן החלטנו לעשות התאמות בתכנית למען הנשים. לצורך זה פתחנו את פרויקט נשים להצלחה – "סיקט"  לקידום והנגשת השכלה גבוהה לנשים יוצאות אתיופיה.

המטרה המרכזית של הפרויקט היא לצמצם את הפערים הקיימים בחברה הישראלית ביחס לנשים יוצאות אתיופיה ולעודד אותן למצוינות ועצמאות כלכלית.

השכלה גבוהה מהווה בסיס חשוב ואיתן להשתלבות ראויה בחברה ולבניית חברה אזרחית חזקה, המסוגלת להעצים גם את הדור הבא.

אנחנו מעניקות מעטפת של סיוע במהלך כל לימודי התואר הראשון והמכינה, הכוללת:

  • ליווי אישי של רכזת התכנית למניעת נשירה, להעצמה נשית ולהבטחת הצלחה אקדמית
  • סדנאות העצמה בנושאים דוגמת פיתוח קריירה, ניהול משא ומתן, מיצוי זכויות, זהות ועוד
  • קבוצת מנהיגות בקהילה
  • סיוע כלכלי ושיעורי עזר

בתמורה הצעירות מתעסקות בעשייה בקהילה במקומות כגון מקלטי נשים, הנגשת השכלה תיכונית לאימהות בקהילה, סיוע לילדים בשיעורי בית ועוד, ובכך הן מהוות מודל לחיקוי בקהילה.

הפרויקט הוא יחידי מסוגו ובהיקפיו בנגב בפרט ובישראל בכלל, ייחודו מתבטא בכך שהוא משלב בין נגישות להשכלה גבוהה, פיתוח מנהיגות צעירה, העצמה נשית ושילוב בשוק העבודה, ושם את הצרכים של הצעירה במרכז.