דגו דוד

סיפורים מהשטח 

פורסם באתר ג'וינט ישראל – צעירים ועולים 2014 

http://www2.jdc.org.il/node/285

בישראל חיים כשני מיליון איש בגילאי 18-35 מתוכם כ- 260,000 עולים. שיעורי האבטלה בקרב אוכלוסייה זו הם גבוהים במיוחד, זאת בנוסף על האתגרים והקשיים הרבים בהם הם נתונים. תקופה זו בחייו של אדם צעיר מלווה בלבטים המעמידה אותו בצמתים מרכזיים בחייו, בהם הוא נדרש לקבל החלטות גורליות שיכריעו את עתידו וגורלו. רבים מצעירים, חסרים את הכלים והמיומנויות לצלוח תקופה זו וכי חסר מענה כולל ומקיף לסוגיות אלו.

אחד מאותם מאות אלפי צעירים הוא דגו דוד (32), אשר עלה לארץ עם משפחתו מאתיופיה בשנת 1991. תחילה התגוררה המשפחה בעכו וכעבור שנתיים עברה לעיר באר שבע. עם סיום שירותו הצבאי, חלם דגו ללמוד אדריכלות באחד מהמוסדות המובילים בארץ, אולם למרות נסיונותיו הרבים להתקבל ללימודים בתחום נדחה בכל פעם מחדש על הסף משום שלא עמד בדרישות המבחן הפסיכומטרי. זאת עד שהגיע למרכז הצעירים בבאר שבע.

במרכז הצעירים "סטארט אפ" בבאר שבע פגש דגו את קיקי הורביץ (33), רכזת ההשכלה הגבוהה ליוצאי אתיופיה במסגרת התכנית "Startupלהצלחה", נשואה ואמא לשני ילדים. קיקי החלה את דרכה במרכז בשנת 2004 כעובדת זמנית והתפתחה אישית ומקצועית לתפקידה הנוכחי, בו היא מלווה אישית ומסייעת לסטודנטים כמו דגו, בכל תקופת הלימודים ועוד לפני כן, בתהליך קבלת ההחלטה על כיוון הלימודים.

"סטארט אפ להצלחה" הינה תכנית ייחודית בה נוסף על הסיוע והתמיכה לסטודנטים שהתקבלו ללימודים, היא גם מאפשרת לסטודנטים כדוגמת דגו, שלא עמדו בתנאי סף הקבלה להתחיל את הלימודים האקדמאיים, כאשר שנת הלימודים הראשונה היא שנת מבחן. במידה ועמדו בכל המטלות האקדמאיות, בדיוק כמו שאר חבריהם לספסל הלימודים, הם ממשיכים לשנה השנייה, כאשר השנה שחלפה נחשבת כשנה אקדמאית לכל דבר ועניין.

דגו הינו בוגר המחזור הראשון של התכנית שהחלה עם 18 מועמדים, מתוכם 17 סיימו את התואר הראשון. כיום, לאחר קבלת התואר בוגר אוניברסיטת בן גוריון בחוג למדע המדינה פוליטיקה וממשל, ובתום 5 שנים בתכנית, הוא מספר כי, "ללא התכנית אני לא חושב שהייתי יכול להתקבל לאוניברסיטה, התכנית פתחה עבורי את הדלת, מה שמוכיח שכאשר פותחים לאדם את הדלת ומראים לו את הדרך, הוא יכול להצליח."

קיקי מוסיפה: "אחד הדברים שאני נושאת איתי תמיד זה לדבר בגובה העיניים, אדיבות, שירותיות, כימיה טובה, שאנשים שאני באה איתם במגע ירגישו טוב- כי רק ככה מגיעים להצלחה. זה צריך להיות המצפן של כל רכז צעירים, וההכרה שלא מדובר בעבודה רובוטית אוטומטית, אלא עבודה מול אנשים".

מרכזי הצעירים הוקמו כדי להעלות את נושא הצעירים ובעיותיהם לסדר היום הלאומי וכן לתת מענה מערכתי כולל ומוסדר לצרכי הצעירים השונים בקרבת מקום מגוריהם. המרכזיםפתוחים לצעירים המחפשים הדרכה והכוונה בתחילת דרכם כגון עולים בודדים, חיילים משוחררים, מובטלים סטודנטים ועוד. שם מקבלים הצעירים יעוץ לגבי קריירה, לימודים והכשרה מקצועית, סיוע בחיפוש עבודה, עזרה בניהול תקציב ועוד. הפעילות במרכזי הצעירים מעניקה למשתתפיה רשת תמיכה חברתית ומצמיחה מנהיגות ומעורבות חברתית. למרכזי הצעירים בישראל שותפים ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל והרשויות המקומיות. כיום ישנם למעלה מ-40 מרכזי צעירים ברחבי הארץ הנותנים מענה לעשרות אלפי צעירים.