מכינה להשלמת בגרויות

קיימות מגוון מכינות להשלמת בגרויות המאפשרות לשפר את ציוני הבגרות או להשלימם וכך להתקרב למטרה – קבלה ללימודים הגבוהים הרצויים. הלימודים במכינה עוסקים בהכנה לבחינות בגרות במקצועות השונים. לכל סטודנט במכינה נבנית מערכת המותאמת לצרכיו באופן אישי. הלימודים מתקיימים לפי תכנית הלימוד של משרד החינוך, בהתאם לדרישותיו ולמועדי הבחינות הנקבעים על ידו.

 

מסגרות לימוד
קיימים שני סוגי מסגרות בהם ניתן להשלים או לשפר את תעודת הבגרות:

·    מכינות ביחידות הקדם אקדמיות –  בבאר שבע מכללת קיי מעניקה שירות זה.

·    מכונים פרטיים להכנה לבגרויות (לדוגמא: קידום, IQ וכדומה).

מכינות רבות מאפשרות הכנה לרוב מקצועות הבגרות כמו: אנגלית, מתמטיקה, תנ"ך, הבעה עברית, ספרות, היסטוריה, אזרחות, גיאוגרפיה, במדעי החברה ועוד. האפשרויות לגבי מספר יחידות הלימוד הנלמד מגוון ונקבע בהתאם לצרכי הסטודנט.

בחירת מסגרת הלימוד

בתהליך בחירת מסגרת הלימוד יש לשים את הדעת על מספר דברים מרכזיים ולבדוק אותם מול המוסדות:

1.  לא כל המכינות הייעודיות להשלמת בגרויות מאפשרות למידה בכל מקצועות הלימוד. לפני ההרשמה, יש לבדוק ולבחון את המקצועות הרלוונטיים לכם בכל מסגרת.

2.  יש לבדוק ולבחון את החלופות תוך מתן דגש על כמות הבגרויות הנדרשות ללמידה, גודל הכיתה ושעות הלימוד.

3.  גובה שכר הלימוד משתנה בין המסגרות השונות ותלוי בהיקף הנדרש.

4.  תנאי הקבלה בין המסגרות משתנים. לעיתים אין דרישות קדם ולעיתים נדרשים תנאי קבלה שונים כגון: השלמת 12 שנות לימוד, מבחן קבלה, ציון פסיכומטרי, ראיון קבלה, ועוד.

5.  אורך הלימודים במכינה משתנה בהתאם למספר מקצועות הבגרות שאליהם לומדים וכן בתדירות ואינטנסיביות הלימודים.

 

אפשרויות מימון וסבסוד

לא קיימות מלגות למימון השלמת בגרויות. יחד עם זאת, בוגרי שירות צבאי או לאומי יוכלו לקבל סיוע וסבסוד ממשרד הביטחון במכינות קדם-אקדמיות במוסדות ציבוריים בלבד.

* לפרטים נוספים בנושא יש לפנות ליחידה להכוונת חיילים משוחררים.

מכינה קדם אקדמית

סטודנטים שאינם עומדים בתנאי הקבלה ללימודים או המעוניינים בשיפור סיכויי ההצלחה בלימודים הגבוהים יכולים למצוא מענה במכינות הקדם אקדמיות.

הלימודים במכינה יכולים לשפר את הנתונים וכך להגדיל את סיכוי הקבלה ללימודים המבוקשים. הלימודים יכולים לכלול: שיפור / השלמת בגרויות, בחינת פסיכומטרי, קורסים במקצועות רלוונטיים ומבחנים שונים.

המכינות הקדם אקדמאיות "מציידות" את הסטודנטים בכלים הנדרשים לקראת הלימודים האקדמאיים ובכך מקלות על המשך הדרך באקדמיה. יש לשים לב כי המכינות שונות בתוכן הלימודים ובאופיין. בחירת מכינה מסוימת מחייבת בדיקה ובחינה של החומר הנלמד, היקף הלימודים, מטרתה והמענה אליו היא עונה.

לא כל המכינות מתאימות לכל המוסדות להשכלה גבוהה. קיימות מכינות הרלוונטיות רק למוסד בו נלמדות ואין באפשרותו של הסטודנטים להשתמש בתעודת המכינה כדי להתקבל ללימודים במוסד אחר. חשוב לבדוק זאת בטרם ההרשמה.

ההבדלים בין סוגי המכינות יכולים לבוא לידי ביטוי בתדירות הלימודים, שעות הלימודים, תחום לימודים מסוים לעומת לימודים רחבים, הכרה על ידי המל"ג ועוד.

 

מכינה קדם אקדמית ייעודית

מוסדות רבים מקיימים לימודים קדם אקדמיים במכינות ייעודיות המתמקדות בתחום לימודים ספציפי. מטרת המכינות הייעודיות היא הכנה ללימודים אקדמיים בתחום המכינה. הלימודים במכינה ייעודית כוללים קורסי רענון ומבוא, לימודים בסיסיים, כתיבה אקדמית וכישורים אקדמיים נוספים וכמובן מקצועות יסוד החיוניים ללימודי התואר הראשון. הלימודים במכינה ייעודית הם לרוב עבור אלו אשר אינם עומדים בקריטריונים לקבלה ללימודי התואר הראשון הרלוונטי. המכינה הייעודית מסייעת ומשפרת את סיכוי הקבלה ונותנת בסיס והכנה לקראת הלימודים בתואר הראשון. דוגמאות לתחומים בהם ישנן מכינות הן: תחומי ההנדסה, תחומי המדעים, תחומי העיצוב והאמנות, מדעי הרוח והחברה, משפטים ועוד.

מכינות 30+

לימודים אקדמאיים אינם מוגבלים בגיל. האפשרות להתחיל ללמוד עומדת בפני כל מי שחפץ בכך. במרבית המוסדות האקדמיים קיימת אפשרות להשתלב במכינה ייעודית לגילאי 30+  המתואמת לצרכיהם. תכנית מכינה זאת רלוונטית למעוניינים בלימודים אקדמיים מעל גיל 30, ללא תעודת בגרות או בעלי תעודת בגרות חלקית. הלימודים במכינה מאפשרים רענון במקצועות היסוד הנדרשים ללימודים האקדמאיים ולהתמודדות עמם כגון:אנגלית בסיסית, אנגלית אקדמית, מתמטיקה, מבוא לסטטיסטיקה, מדעים, אזרחות, הבעה, היסטוריה ועוד. מכינות אלו מציעות התאמות והקלות המאפשרות קבלה למגוון תחומי לימוד.

לפני ההרשמה למכינה, חשוב לשים לב לאפשרויות הלימודים בסיום המכינה.  מכינות 30+ מסוימות מאפשרות המשך לימודים אקדמיים רק במכללה אשר בה נערכה המכינה, ויש כאלו המאפשרות קבלה ללימודים אקדמיים גם במכללות שונות כתחליף לתעודת בגרות. מכללות מסוימות מציעות מכינת 30+ לתחום מסוים לדוגמא: מכינת 30+ להנדסה.
מכללות מסוימות אף פוטרות מבחינה פסיכומטרית בתנאים מסוימים. האפשרויות מגוונות ומשתנות בין המכללות ולכן, חשוב מאד לבחון ולבדוק זאת מול המכללה הרלוונטית.

 

משך לימודים

ברוב המכללות תכנית המכינה אורכת חודשים ספורים. משך הלימודים משתנה בין המכללות השונות ובהתאם לתדירות הלימודים.

לרוב מאפשרות מכינות 30+ לשלב לימודים עם עבודה, ומתאימות גם לאנשים עובדים. כמו כן, לרוב ניתן לשלב במסגרת הלימודים במכינה קורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית.