עברית – קשה שפה?!

IMG_20140203_181355

"אני חושב ואני כותב בעברית בלי קושי

ואוהב לאהוב אותך

בעברית בלעדית

זאת שפה נהדרת

לא תהיה לי אחרת

אך בלילה בלילה

אני חולם עוד בספרדית"

במחשבה הראשונה על הנושא אי אפשר שלא לחשוב על השאלה – כיצד היינו מתמודדים ללא שפה? כל שפה… מרגע שאדם קם בבוקר ועד הרגע שהוא הולך לישון מתקיימים הימים על בסיס משותף של שפה: עברית, רוסית, אנגלית, צרפתית וגם שפת הסימנים.

עובדה אחת היא בלתי ניתנת לערעור – אין כמו לדעת את השפה על מנת להרגיש בבית וחלק ממשהו!

העברית שלנו היא אחת מהשפות העתיקות ביותר בעולם, היא השפה הרשמית של מדינת ישראל ומדוברת על ידי יותר משבעה מיליון בני אדם. לכן, אין כל ספק כי עבור כל מי שחי בישראל, לימוד השפה הוא פשוט הכרח וצורך קיומי: השתלבות חברתית, תעסוקתית והצלחה בתחומי הלימוד מחייבת ידיעה של שפת המקום.

אחד מההבדלים המרכזים בין צעירים צברים וצעירים עולים נוגעים להבדלי השפה. לא פשוט להגר לארץ זרה, לא פשוט עוד יותר ללמוד שפה חדשה. קשיי שפה יכולים מהר מאוד להשפיע על מידת ההשתלבות החברתית. הישגים נמוכים בלימודים, שיעור נשירה גבוה מלימודים אקדמאיים וקושי בהשתלבות בשוק העבודה הם רק כמה מהתוצאות והקשיים שעומדים בפני העולים חדשים (ולא רק).

תחום העולים במרכז סטארט אפ רואה בנקודת הפתיחה הנמוכה הזו חסם שיש לתת עליו מענה. לימודים לשפה העברית ניתן למצוא בכמה ערוצים: אולפנים של משרד הקליטה, בצבא וגם בבתי ספר ללימודי שפות ברחבי העיר.

המציאות היא קצת יותר מסובכת:

לאולפן לא כולם הולכים, וגם אם כן, בסיומו השפה שעמה הם משתמשים היא לרוב בסיסית. הצבא הוא ערוץ מצוין לשיפור השפה ובכלל להשתלבות חברתית אבל גם אליו לא כולם מתגייסים. בתי הספר ללימודי השפה הם אופציה מצוינת לאלו שידיהם משגת אבל לא כולם כאלה.

אז מה אנחנו מציעים?

מפגשים אישים לשיפור השפה העברית!

אחת לשבוע, מפגשים של 45 דקות שמטרתם היא שיפור היכולת השפתית, שיפור יכולת הביטוי וההתבטאות מתוך אמונה שלמה ששיפור בתחומים אלו הם בעצם המקפצה הטובה ביותר להשתלבות ולהרגשה שייכות – להרגשה של בית!

התוכנית מבוססת על מפגשים המשכיים של אחת לשבוע, ללא עלות וזה לא עולה שקל! ההתחייבות היחידה היא הגעה למפגשים והשתתפות בפעילויות במהלך השנה והרשמה מראש.

ההשתתפות בפרויקט פתוחה לכלל הצעירים בגילאי 18-35 שעלו לארץ לאחר שנת 2000.

כל צעיר יוכל ליהנות מהמפגשים ולהתקדם לפי הקצב האישי שלו. ככל שישקיע יותר ויתמיד כך יכולות השפה שלו ישתפרו ויאפשרו לו להתקדם בכל תחום שיבחר בו.

אנחנו פה בשביל ליישם את מה שאנו מאמינים בו – לתת הרגשה של בית !