מלגות

מלגות

אחד הקשיים המשמעותיים בדרך ללימודים אקדמיים הוא הקושי הכלכלי. אומנם שכר הלימוד ברוב מוסדות הלימוד הציבוריים מסובסד על-ידי המדינה, אך עדין מדובר בהוצאה לא קטנה, בייחוד כשמדובר במוסדות פרטיים להשכלה גבוהה. מצטרפת לכך העובדה שלעיתים בוחרים ללמוד במוסד לימודים הרחוק מבית ההורים והוצאות השכירות, הנסיעות והכלכלה השוטפת גבוהות מאוד. מה גם שאין באפשרותם של סטודנטים לעבוד במשרה מלאה.

אחת הדרכים המשמעותיות להתמודדות עם קושי זה היא באמצעות מלגות. אז מה זה בכלל מלגות? איזה סוגי מלגות קיימים? איך מחפשים? ומאיפה בכלל מתחילים? שאלות אלו מטרידות את רוב המועמדים ללימודים וסטודנטים מתחילים. אז נתחיל בלעשות סדר בדברים.

 

מה היא מלגה?

מלגה היא סכום כסף הניתן לסטודנטים מטעם גופים, קרנות או מוסדות- ציבוריים או פרטיים. ישנן מלגות לימוד מלאות המממנות את מלוא שכר הלימוד של הסטודנט, וישנן מלגות חלקיות המממנות אחוז מסוים ממנו. מדובר למעשה במענק כספי, פטור ממס, לצורך מימון שכר הלימוד שבשונה מהלוואה, אין צורך להחזירו. לכל מלגה ישנם קריטריונים לקבלה המשתנים בהתאם לסוג המלגה והמקור המממן. לרוב, הסטודנטים נדרשים למלא טפסים ולהמציא אישורים מתאימים. חשוב לציין שחלוקת מלגות הינה מוגבלת ולא כל המגישים נמצאים זכאים.

 

אילו סוגי מלגות יש?

קיים היצע רחב מאוד של מלגות הניתנות על בסיס קריטריונים שונים. להלן קטגוריות שונות:

  • מלגות מהמוסד האקדמי/ מלגות הצטיינות- ניתנות מטעם משרדי דיקן במוסד הלימודים.
  • מלגות עירוניות- ניתנות מטעם העירייה לסטודנטים תושבי העיר.
  • מלגות עבור פעילות חברתית- ניתנות מגופים וקרנות ובתמורה להן נדרש הסטודנט לעסוק בפעילויות תרומה לקהילה
  • מלגות עבור פעילות סביבתית/פוליטית/קהילתית- ניתנות על-ידי מוסדות שונים ברוח ואופי המוסד המעניק את המלגה ובהתאם לתנאים שמגדירים.
  • מלגות הניתנות על בסיס מצב סוציו-אקונומי- ניתנות על-ידי גופים שונים למעוטי יכולת בהתאם למצבם הכלכלי.
  • מלגות לחיילים משוחררים מהמערך הלוחם/תומך הלחימה- ניתנות על-ידי גופים שונים ולרוב מאפשרות מימון מלא של שכר הלימוד עבור לוחמים/תומכי לחימה.
  • מלגות הניתנות על בסיס מוצא עדתי- ניתנות על-ידי גופים שונים עבור סטודנטים עולים/סטודנטים ממוצא, גזע דת מסוימים.
  • מלגות מגזריות- ניתנות לסטודנטים ממגזרים שונים, בדרך כלל מיועדות לבני מיעוטים
  • מלגות ייעודיות לתחומי לימוד- ניתנות לסטודנטים הלומדים בחוג לימוד שלאוניברסיטה או למדינה יש אינטרס לעודד הצטרפות אליו.
  • ועוד ועוד ועוד….

 

איך מחפשים מלגה?

מידי שנה מוצעות לסטודנטים אלפי מלגות- רק צריך לדעת איך לחפש. אז הכתובת הראשונה לחיפוש היא אצלנו, במרכז סטארט אפ.

אתם מוזמנים לפנות לרכזת תחום השכלה גבוהה ולקבל ייעוץ והכוונה אישי, מידע נרחב על אפשרויות שונות של מלגות וטיפים שונים כיצד לייעל את החיפוש והתהליך. מידי שנה אנו מפרסמים קובץ מידע מעודכן ומרוכז על מלגות אפשריות דרכו אתם יכולים להיחשף לחלק מההיצע והמלגות המשמעותיות הקיימות.

דרך נוספת ומשמעותית מאוד היא באמצעות האינטרנט. לאחר ההיכרות עם סוגי המלגות הקיימים, חיפוש ממוקד המותאם לקריטריונים עליהם אתם עונים יוביל אתכם למלגות הרלוונטיות אליכם. למשל, הקלדה במנועי חיפוש: "מלגה עירונית לתושבי ב"ש" או "מלגה ליוצאי עיראק", תסייע בצמצום האפשרויות והיקף החיפוש ותוביל אתכם לפרטים מדויקים אודות המלגה, תנאי הקבלה, מועד הרשמה וכו'.

דרך טובה נוספת היא חיפוש במוסד האקדמי בו אתם לומדים, באמצעות אתר האינטרנט, משרדי הדיקן, לוחות המודעות או אפילו באמצעות שיחת טלפון למזכירת המחלקה או החוג.

המועד האידיאלי להתחלת תהליך חיפוש המלגות הוא בחודשים מרץ- אפריל. ההרשמה לרוב המלגות מתחילה במועד זה ונמשכת לרוב עד חודשים אוקטובר-נובמבר. אז אל תפספסו!!

לבדיקת סוגי מלגות נוספות, מוזמנים להיכנס לקישור הבא:

http://www.universities-colleges.org.il/P32473/

 

עבודת הכנה

הדרך לקבלת מלגה אינה פשוטה. היא כרוכה בחיפוש נרחב של מלגות, המצאה של אישורים וטפסים המותאמים לכל מלגה ולרוב בירוקרטיה לא פשוטה. כדי לא להישבר בדרך שלפעמים ארוכה ולרוב מתישה, יש להתחיל ב"עבודת הכנה עצמית" ולדעת בפני מה אתם עומדים. יש לזכור ולשנן את המטרה הסופית שבשבילה פועלים- המענק הכספי שיעזור בדרך לסיום הלימודים ולהקל על החיים הסטודנטיאליים, שגם ככה לא כל כך פשוטים. אז רשימת הדרישות הנחוצות: חקרנות, סבלנות, עקשנות, דבקות וכמובן אופטימיות..

חשוב לפנות לכל הגופים הרלוונטיים ולהגיש את כל המלגות האפשריות. כשמגישים מלגה יש צורך בהגשה של כל הטפסים הנדרשים ובבדיקה מעמיקה שאכן הגשתם את כולם כשורה. במידה ויחסרו אישורים- הזכאות לקבלת המלגה תפגע. אז יש להיות אחראים וזהירים ולבחון כמה פעמים את כל הדרישות והאישורים הנלווים. וכמובן להיאזר בסבלנות, כי זמן ההמתנה לקבלת התשובה על זכאות לרוב ארוכה.

מעוניין/ת בפגישת הכוונה וייעוץ בנושא מלגות?
חייג/י 08-6650840, שלוחה 0 בין השעות 8:00-18:00
או

פנה/י אלינו דרך האתר או דף הפייסבוק שלנו ואנחנו נחזור אליכם/ן

 

דרך צלחה!!